קישורים «
חדשות מהשטח «

פייסבוק סוסיא


מסלולים מומלצים נוספים

  מעיינות בהרי ירושלים
  נחל יזרח - רום
  נחל קינה
  מעיינות ונופים במדבר זיף
  נחל אבוב בדרומה של ערד
  נחל קרש
  נחל סלבדורה
  אתר סוסיא וחבל יתיר
  אמת הביאר בדרך לירושלים
  נחל צאלים עליון
  הר עמשא ומעלה דרגות
  נחל משאש מורבעת
  נחל אוג


ואדי קלט


ואדי קלט

ליצירת קשר עמנו לחץ כאן
או צור קשר עמנו
לפי הפרטים הבאים:
מרכז סיור ולימוד סוסיא
סוסיא, דרום הר חברון
טל. 02-9963424
פקס: 02-9961245

המלצה לטיול
נחל פרת ( ואדי קלט ) מעין פרת לעין מבוע.

בצפונה של ירושלים על גבול מדבר יהודה מתחיל הילוכו של אחד מהנחלים היפים והמיוחדים בארץ.
נחל פרת ובשמו הערבי ואדי קלט חוצה בדרכו מההר ועד בקע ים המלח, צורות נוף ואזורים גיאוגרפיים שונים. תחילתו בבמת הרי בנימין על גבול סְפר המדבר, המשכו העיקרי מתחתר ברמת מדבר יהודה וסופו בבקעת יריחו עם השפכו אל הירדן. לאורך הנחל 3 מעיינות גדולים הנובעים בשפע כל ימות השנה ובנוסף מעיינות עונתיים המצטרפים לזרימת הנחל. אנחנו נטייל בין עין פרת, המעיין העליון של הנחל לעין מבוע, המעיין האמצעי.

נביאים , נזירים ומשוטטים לאורך כל התקופות עברו בנחל וחוו את נופיו המיוחדים והמגוונים . נבואותיו של הנביא ירמיהו מן הכהנים אשר בענתות בארץ בנימין צצו ועלו בין חגווי הסלע , המצוקים והמעיינות שבנחל . בנבואתו בפרק יג' מסופר על ירמיהו היורד אל הנחל ומטמין את אזור הפישתים אשר קנה , לאחר מספר ימים חוזר אל הנחל ורואה שאזור הפישתים נשחת ובכך מדמה הנביא את מצבו של עם ישראל בתקופתו לאותו אזור נשחת . ירמיהו הולך ועולה אל הנחל פעמים רבות ובנבואותיו משתקפים נופי אזור נחל פרת .

כיצד נגיע ?
נכנס אל היישוב עלמון ( ענתות ) וניסע אל עבר מעיינות נחל פרת על פי שילוט של רשות הטבע והגנים . בשער העליון של השמורה נפגוש בסימון שבילים כחול . המעוניינים יוכלו לרדת בזהירות עם רכבם הפרטי עד לתחתית הנחל בכביש צר ושם יחנו .

נרד בשביל המסומן בכחול מהשער העליון של השמורה אל אפיקו של נחל פרת . לקראת סוף הירידה נראה ממערב לנו את המנזר פרן , זהו המנזר הראשון אשר הקים הנזיר חריטון בארץ ישראל במאה הרביעית לספירה , מאוחר יותר הקים חריטון מנזר מעל יריחו ( דוקא ) ומנזר נוסף בנחל תקוע הנקרא סוקא , כיום ניתן לראות שרידי מנזר זה בסמוך למערת החריטון . במנזר פרן חיים כיום מספר נזירים .

נגיע אל חורשת אקליפטוסים המצויה על גדת הנחל שם נראה את מקום פריצת המים מהסלע , זהו עין פרת , מעיין שכבה בו פורצים המים בין שכבת החרסית האטימה למים לשכבת הגיר שמעליה הנושאת מים . בתקופת המנדט הבריטי הופעלו במקום משאבות אשר העלו את מי הנחל אל ירושלים . שרידי בתי המשאבות משמשים כיום למרכז המבקרים ולמשרדי השמורה .

נלך במורד הנחל בשביל מוסדר אל עבר החנייה של עין פרת . בחניה ישנם שרותים , קיוסק ושולחנות שניתן לאכול בהם שם גם נפגוש את הרכב אשר ירד מהשער העליון . בצד הצפוני של החניה נמצאת נביעה נוספת הפורצת בקרקעיתה של בריכת בטון אשר נבנתה במקום לפני מספר שנים וסודרה לביקורי קהל על ידי המועצה האזורית בנימין , שימו לב השחיה בבריכה חוויתית מאוד , גובה המים מחייב שחיה.

נמשיך בהליכה בינות לקנים , לצמחי הנענע , לסוף ולצמחי המים אשר ילוו אותנו לאורך כל הדרך . תוך כדי הליכה בסימון השבילים הכחול נפגוש בריכות מים אשר נוכל להשתכשך בהם , חלקן עמוקות וחלקן שוות לכל נפש . הנחל מתפתל וחותר בשכבות הגיר הקשות לאורך מספר קילומטרים , נוכל לראות בצדדים מערות אשר שימשו בעת העתיקה לנזירים וכיום משמשות למחסה מהשמש לעדרי הצאן הרועים בסביבות הנחל . במשך ההליכה נעזר בכמה מקומות ביתדות המקובעות לקיר לצורך עזרה למטייל במעברים קשים . משך ההליכה כחמש שעות מעין פרת לעין מבוע , לעיתים ההליכה תהיה תחת השמש הקופחת , אך ללא ספק בריכות המים אשר בדרך יעזרו לצנן את גוף המטייל . לאחר כ – 5 שעות הליכה נגיע אל כביש אלון , אשר תחילתו בכביש מספר 1 בין ירושלים לצומת אלמוג בואכה ים המלח וסופו על יד היישוב מחולה אשר בבקעת הירדן , הכביש קרוי ע"ש יגאל אלון אשר בשנות ה – 70 של המאה הקודמת יזם תוכנית מדינית להפרדת האוכלוסייה הערבית והיהודית באזור יהודה ושומרון , כאשר תוואי הכביש היה אמור לשמש כקו הפרדה בין האוכלוסיות , כמו הרבה תוכניות מדיניות גם תוכנית אלון לא יצאה לפועל ונגנזה בספרי ההיסטוריה של ישראל , מה שנשאר ממנה זה הכביש היפה אשר עובר בסְפר מדבר בנימין ושומרון .

לאחר שנחצה את הכביש נלך כ- 20 דקות עד לעין מבוע , מעיין ייחודי במדבר יהודה , המעיין הינו פועם , ספיקתו הולכת ומשתנה בהתאם לקצב מילוי המים בחללים המצויים בסלע באזור הנביעה , אם נמתין על יד המעיין כ- 40 דק' עד שעה נוכל לראות את עליית וירידת המים בבריכת הבטון המצויה במקום , הבריכה הינה שריד לבית משאבות בריטי . המעוניינים אף יוכלו להיכנס למים הצלולים ולשחות בהם . מעין מבוע יוצאת אמת מים קדומה לכיוון עין קלט המעיין השלישי בנחל , אך זהו כבר מסלול נוסף ומומלץ לעת אחרת .

 עונה מומלצת – כל השנה למעט ימי שרב , ימים גשומים וימים מועדים לשטפונות .
 מפת סימון שבילים – מס' 8 , צפון מדבר יהודה
 זמן הליכה – כחמש שעות.
 התאמה – ההליכה מעין פרת לעין מבוע - משפחות מטיבות לכת.
                      הגעה נקודתית לעין פרת ועין מבוע מתאימה לכל אדם.
 לפרטים :מרכז סיור ולימוד סוסיא , 02-9963424