המלצה לטיול יזרח רום


הטבע בעצמו- מניח פסליו- במקומות בלתי צפויים
כאילו במקרה.
אם נחנתָ בלב רואה- תעמוד מולם-
משתאה ליופיים, בשעה שרבים אחרים פוסעים לצידך
חולפים על פניהם… ועינם לא תבחין.
הטבע/ רחל גליק

הפעם נצא לנחל יזרח ונחל רום, שני נחלים מרהיבים ביופיים, שאם תיטיבו לראות, תגלו רזי עולם בנוף המשתנה, בסלעים המגוונים, במרחבים ובנקיקים, בדומם, בחי ובצומח, במה שקמל ובמה שפורח.

כיצד נגיע?
כדי להגיע לתחילת המסלול נסע על כביש 90 (כביש ים המלח ) נפנה מערבה בצומת מול הכניסה למועצה אזורית תמר , לדרך עפר המסומנת בסימון כחול (במקום שילוט לנחל זוהר ומצד זוהר ) נעבור את קידוחי המים הראשונים, נחצה את נחל זוהר ונמשיך בדרך עפר עוד כ-300 מטר כשנבחין בריבוע בטון של קידוח ובסימון שחור נדע כי הגענו לתחילת המסלול (נ.צ. 1834-0622). נדאג שרכב אחד יחכה לנו בסוף המסלול בין גוש המלונות הדרומי לגוש המלונות הצפוני של ים המלח . 
בנקודה זו מתחבר נחל יזרח לנחל לזוהר ושניהם פונים מזרחה לכיוון ים המלח. אנחנו נלך עם הסימון השחור לכיוון צפון, בדרך נלך בין עצי שיטה, שיחי זוגן ורתמים. נביט סביב ונוכל להבחין כי הסלע מסביבנו רך ולבן, הסלע נקרא חוואר הלשון- זהו שריד לתקופה בה ימת הלשון (אגם קדום לים המלח ) הגיע עד לכאן ונכנס לפתחי הנחלים . הר יזרח שמתנשא מעלינו היה בתקופה קדומה זו "אי בלב בים" . ניתן להרטיב את החוואר וליצור עמו מיני צורות ממש כמו עם "חימר". נמשיך ונעלה אט אט בנחל יזרח לכיוון האוכף הגדול בין הר יזרח שמימיננו לרמת המדבר שמשמאלנו. נעלה על האוכף תוך כדי שאנו עוזבים את נחל יזרח . ממזרח נתפעם מיופיים של הרי מואב וים המלח הנפרשים למולנו, ונמשיך הלאה לנחל רום.
להבדל בין שני הנחלים נשים לב מיד, נחל יזרח הוא פתוח ורחב בעוד שנחל רום בחלקו הראשון הוא קניוני, נדלג בזהירות בין הבולדרים, נראה את הצלף ה"עז" הגדל בין הסלעים, ו"נזרום" עם הנחל לכיוון מזרח. בדרך ודאי נוכל לראות שרידי שטפונות שעברו על הנחל ; שיחים כפופים, חלוקי נחל, וסימני זרימת המים על הסלע. נלך כקילומטר וחצי עד שנגיע למעבר מים הנמצא מתחת לכביש 90, נעבור תחתיו ונמשיך עוד כ-500 מטר עד נק' הסיום, בעץ שיטה גדול (נ.צ. 1851-0651), שם יחכה לנו הרכב המאסף .
מי שיחפוץ לשכשך רגליו בים המלח יוכל לחצות בזהירות את הכביש ולהגיע אל הים .

 עונה מומלצת- כל ימות השנה. למעט ימי שיטפונות וימי שרב.
 מפת סימון שבילים- מפה מס' 11 דרום מדבר יהודה.
 המסלול אינו מעגלי. יש צורך לשים רכב בסוף המסלול.
 זמן הליכה- כ-4 שעות
 התאמה- לכל המשפחה 
 שימו לב! המסלול הינו חדש יחסית . ועל כן הסימון שלו מופיע רק במפות סימון שבילים חדשות.

Share by: